Skip to main content

Sposób na rozliczenie walut z Fiskusem

Problem rozliczenia z fiskusem spotyka każdego kto posiada konto u brokera zagranicznego. Jeżeli jest to konto złotówkowe to pół biedy, ale jeżeli posiadamy konto w innej walucie to już zaczynają się schody. Wiadomo przecież, że jeżeli posiadamy konto w innej walucie to każdą pojedyńczą transakcję musimy przeliczyć na złotówki po kursie z dnia poprzedniego. Ale co ma zatem zrobić osoba, która dziennie wykonuje kilkaset transakcji....? Nie trzeba chyba przypominać że po roku czasu jest ich kilka, jak nie kilkadziesiąt tysięcy.

Szczęka opada i włos jeży się na głowie kiedy nachodzi nas myśl, że mielibyśmy poradzić sobie z tym ręcznie. Czy istnieją zatem jakieś sposoby ażeby uporać się z tym problemem? Popytałem tu i tam i wybrałem najlepszy pomysł który polega na wyeksportowaniu historii rachunku do formatu Exela. Robi się to w taki sposób, że przełączmy się na zakładkę - historia w dolnej części panelu platformy. Tam klikamy prawym przyciskiem myszy, następnie wybieramy okres rozliczeniowy jaki nas interesuje. Jak platforma wczyta sobie zadany okres wówczas jeszcze raz klikamy prawym przyciskiem myszy ale tym razem wybieramy "Zapisz Raport" i teraz najważniejsze - ustawiamy typ pliku jako All files (domyślnie jest HTML) a nazwę pliku jako statetment.xls (domyślnie jest statetment) Zapisujemy taki plik i mamy nasz raport w formie zrozumiałej dla takich programów jak Exel oraz Open Office.

raport

Taki plik nie powinien już przedstawiać trudności dla księgowego, który powinien bez problemu scalić go z oprogramowaniem przeznaczonym dla prowadzenia księgowości. Można także samemu doinstalować do Exela odpowiedni skrypt który sam ściągnie sobie kursy walut. Proszę zapoznać się np. z ta stroną: http://e-storm.pl/kursy/, albo z instrukcją obsługi dodatku znajdującego się pod adresem: http://jordan.pl/pl/o-nas/kursy-walut-excel

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 3006