Skip to main content

Cele na rynku

Jak wiadomo nie jest sztuką zarobić pieniądze na rynku, sztuką jest je zarabiać regularnie. To nie ma znaczenia ile kto zarabia. Ktoś kto zarabia dużo, zazwyczaj dużo wydaje. Ktoś kto zarabia mało, zazwyczaj mało wydaje. Zarówno jeden jaki i drugi żyje z dnia na dzień, różnią się tylko jakością życia. Podobnie jest na Forex. Jedni mają duże depozyty, dużo zarabiają i dużo tracą. Inni mają małe depozyty, mało zarabiają i mało tracą. Różnica leży tylko w tym, że ci duzi tracą z klasą a mali są praktycznie niezauważalni. Najgorsze co może się jednak nam przytrafić to wpaść w pułapkę, która powoduje, że regularnie zarabiamy i regularnie tracimy. Wydaje się wtedy, że już nie ma wyjścia, że ciągle kręcimy się w kółko....

Dlaczego akurat tak się dzieje. Gdzie szukać rozwiązania tego problemu...? Wydaje się, że mamy wszystko. Mamy strategię, stosujemy dyscyplinę, osiągamy zamierzone RR, skuteczność, zarządzamy kapitałem, ale przychodzi taki dzień, że wszystko szlag trafia i zaczynamy od nowa. Ludzie zazwyczaj w takich przypadkach obwiniają siebie i tłumaczą swoje niepowodzenia kwestią psychologii. Następnie prężą swoje mentalne muskuły i znowu cały scenariusz powtarza się od samego początku. Prawda jest taka, że wcześniej, czy później stracimy cały swój kapitał bezpowrotnie. Przypomina to trochę konkurs, kto dłużej utrzyma się na fali. Jak fala odejdzie to i tak każdy znajdzie się pod wodą....

Problem polega na tym, że wszyscy zaczynają od złej strony. Każdy skupia się na strategii, psychologii, zarabianiu pieniędzy, zarządzaniu kapitałem itd. W pewnym momencie okazuje się, że minęło 10 lat a my dalej poprawiamy naszą metodologię, strategię, dobieramy parametry oraz wszystko inne w poszukiwaniu Świętego Gralla. Ale czy na pewno tędy prowadzi droga do sukcesu...? Czy nie lepiej podejść do tradingu jak do prowadzenia biznesu...?

W biznesie tym, pierwsze i podstawowe przykazanie brzmi: Ustal sobie cele....! Każdy z nas musi mieć podstawowy cel do zrealizowania. Nie mogą to być uogólnienia w stylu - chcę zarobić dużo pieniędzy, chcę żyć z tradingu itd. To muszą być realne cele. Bardzo ważne jest ażeby podzielić sobie je na długoterminowe, średnio terminowe oraz krótkoterminowe. Przy czym cel krótko terminowy powinien prowadzić do realizacji celu średnioterminowego, a cel średnioterminowy do realizacji celu długoterminowego. W efekcie powinniśmy stworzyć plan budowy naszego portfela inwestycyjnego na kilka lat do przodu. Plan taki powinien zawierać nie tylko szczegółowy wykaz przyrostu naszego depozytu, ale także regularne wypłaty, koszty uzyskania przychodu itp.

Na naszej stronie znajdziecie gotowy schemat dziennych, tygodniowych i miesięcznych targetów. Zawarte zostały one w tabelach inwestycyjnych opartych na wyliczeniach dziennego zysku z transakcji na poziomie 5 pipsów oraz 2 pipsy. Nie oznacza to że musimy ograniczać się do tych wartości. Ważne ażeby w porę zabezpieczyć własne transakcje i nie dać sobie odebrać targetu który możemy przyjąć za podstawowy plan naszej pracy na rynku.

Przejdź do tabeli inwestycyjnych >>
Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 2210