Skip to main content

Europejskie regulacje IC Markets

Ostatnie dni przyniosły wiele niepokojących informacji dla klientów IC Markets spowodowanych rozszerzeniem uprawnień australijskiego regulatora ASIC. Informacje rozpowszechniane przez portal Finance Magnates na które powołuje się ForexRev sugerują, że działania ASIC zmierzają w kierunku zablokowania przyjmowania klientów z poza Australii o ile dany Broker nie posiada regulacji danej jurysdykcji. Informacje te w żaden sposób nie sa potwierdzone przez australijski organ nadzoru. Z oficjalnego komunikatu ASIC możemy jedynie wyczytać, że wyraża on swoje zaniepokojenie pinieważ niektórzy licencjonowani brokeży mogą łamać zagraniczne prawo.  Możemy tam wyczytac m.in. że rząd Chiński nie wydał żadnemu australijskiemu brokerowi zezwolenia na pozyskiwanie obywateli Chin. Dodatkowo chiński Kowalski otwierając rachunek u brokera australijskiego tak samo łamie prawo jak broker australijski. Innymi słowy regulator chiński nie uznaje regulacji australijskich w takim stopniu że rząd Chin prawdopodbnie postanowił interweniować. Na tej podstawie ASIC dostrzegło podobny problem względem regulacji ESMA jakie zostały wprowadzone w europie oraz w poszczególnych państwach.

Oficjalny komunikat ASIC: https://asic.gov.au/about-asic/news-centre/find-a-media-release/2019-releases/19-088mr-some-afs-licensees-may-be-breaking-overseas-laws/

W przypadku IC Markets nie ma podstaw do paniki ponieważ broker ten posiada także regulacje cypryjskie, które upoważniają go do działalności w ramach paszportu europejskiego - https://www.cysec.gov.cy/en-GB/entities/investment-firms/cypriot/80418/ co teoretycznie pozwala mu na świadczenie usług transgranicznych w takich krajach jak Polska.

licencjaICM CYPR

W obecnej chwili IC Markets jeszcze nie korzysta z tych regulacji. Usługi brokera są świadczone na terenie Australii i zapewne nic się nie zmieni dopóki Unia nie zakaże swoim obywatelom inwestowania swojego kapitału poza jej granicami.  Wygląda na to także że mimo wszystko IC Markets dywersyfikując swoją działalność postarał się o serwery europejskie, które są gotowe do przyjmowania klientów na podstawie regulacji ESMA. Ponieważ nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska IC Markets w tej sprawie nie możemy tego stwierdzić na pewno. Fakty jednak jakie odnajdujemy dają pewne wskazówki w jaki ewentualny sposób sytuacja może się rozwinąć jeśli dojdzie do tego rodzaju restrykcji zarówno ze strony ESMA jak i ASIC. Tutaj portal Finance Magnates sugeruje, że według wielu ekspertów tego rodzaju decyzje są niezgodne z prawem i mogą być zaskarżone do sądu. Jeśli by nawet sprawa potoczyła się w kierunku jaki sugeruje niniejszy portal to prawdopodobnie nastąpi przetransferowanie klientów z Unii Europejskiej na serwery EU.

SerweryMT4

Podobnego zabiegu dokonał już broker Pepperstone kiedy przenosił klientów pod jurysdykcję angielskiego regulatora FSA. Zauważmy że nastąpiło to bez wyrządzenia szkód swoim klientom. Jedyną niedogodnością był obowiązek zamknięcia pozycji do określonego datą czasu oraz czasowe wstrzymanie otwierania nowych rachunków. Następnie klient który wyraził zgodę na transfer pod FCA nadal mógł korzystać ze swojego rachunku przy niezmienionej ofercie.

Jeśli nawet dojdzie do tego rodzaju transferu to powstaje pytanie co się ewentualnie może zmienić? W zasadzie to tylko respektowane będzie interwencja produktywna ESMA dotyczące obniżenia dźwigni oraz zabezpieczenia rachunku przed ujemnym saldem. W przypadku innych regulacji broker IC Markets spełnia wszystkie wymagania. Obniżenie dźwigni, które jest przesadnie demonizowanie nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu. Ci co zarabiają mogą zawsze wystąpić o status PRO a ci co nie zarabiają ograniczą w ten sposób swoje straty. Dla ogółu klientów jednak najważniejszym jest oferta brokera polegająca na bardzo niskich kosztach transakcji oraz model egzekucji zleceń ECN. Jeśli dojdzie to takiego transferu to w Europie pojawi się naprawdę silna konkurencja na co należy położyć szczególny nacisk. W rezultacie strategia IC Markets, a w zasadzie to czego się spodziewamy może okazać się bardzo dobrym posunięciem. Jak będzie to wyglądać czas pokaże. W każdym bądź razie działania brokera niejednokrotnie pokazały że potrafi zachować się w wielu sytuacjach kryzysowych na korzyść swoich klientów.

Zobacz więcej o IC Markets >>

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 3326