Skip to main content

Geometria rachunku

Geometria rachunku to bardzo szeroki temat dotyczący ryzyka, zarządzania kapitałem oraz wielu aspektów tradingu. Jest on związany bardziej z matematyczną stroną naszej strategii przez co zapewne temat ten notorycznie pomijany jest przez traderów. Akurat tak się składa, że to od niego zależy czy odniesiesz swój sukces na rynku czy nie. I wcale nie chodzi tutaj o uczynienie z ciebie drugiego wilka z Wall Street, ale wytrzymanie odpowiednio długo, aby twój rachunek nie zbankrutował przy pierwszej lepszej serii stratnych transakcji. Chodzi więc o dobranie takich proporcji geometrycznych ryzyka, depozytu oraz ilości transakcji, które pozwolą ci nie tylko przetrwać na rynku, lecz również sukcesywnie pomnażać swój kapitał. O taki właśnie pierwszy sukces należy zabiegać.

Spojrzenie w przyszłość

Geometria rachunku to także zrozumienie samych podstaw tradingu, które w wielu przypadkach nie są takie oczywiste. Weźmy na przykład sprawę czasu, która z reguły jest niewłaściwie rozumiana. W tym przypadku nie chodzi o to, aby grać bez końca lub odmierzać czas za pomocą godzin, dni i tygodni. Tutaj bardziej zależy Mi na wykazaniu, że zadaniem tradera jest wykonanie określonej ilości transakcji bez żadnej presji czasu. Ilość tych transakcji, także nie powinna być dowolna lecz tak naprawdę musi stanowić pewną geometryczną całość w relacji do innych części systemu.

Złota reguła czy nasze widzimisię?

Zobaczmy kwestię ryzyka. To jakie ryzyko stosujemy nie może pochodzić z naszego widzimisię, lecz powinno współgrać z innymi częściami strategii. Powinno ono zakładać odpowiednie proporcje, które zgodne są nie tylko z naszymi oczekiwaniami lecz odpornością psychiczną. To jakie dobierzemy ryzyko uzależnione jest w znacznej mierze od progu bólu jaki posiadamy. Odpowiednie wartości można w prosty sposób oszacować i wyliczyć jako ryzyko matematyczne.

Warto zauważyć, że w tym przypadku stopień trudności jest na poziomie szkoły podstawowej. Trudno tutaj powiedzieć dlaczego traderzy pomijają tak istotne kwestie. Całkiem prawdopodbne, że wiekszość z nas ulega wiedzy czysto marketingowej tworzonej z bardzo wielkim przytupem, a która dzięki swoim technikom manipulacyjnym ma olbrzymią siłę przebicia. Prawda jest jednak taka, że bez geometrii rachunku, żadna strategia nie zadziała, a jeśli nawet to stanowi to czysty przypadek.

Równanie ryzyka2

Innymi słowy, liczba transakcji, ryzyko, wysokość depozytu stanowią bardzo istotne składowe zamkniętego w sobie ekosystemu. Jakakolwiek zmiana jednej z tych części ma swój wpływ na części pozostałe. Aby to jednak zrozumieć należy poznać podstawy tej teorii, która rozwiazuje mnóstwo zawiłosci zwiazanych z tradingiem.

W tym miejscu zachęcam Ciebie do zapoznania się z kolejnym odcinkiem podcastu sRadio, który omawia nieco głębiej podstawowe zagadnienia z dziedziny geometrii rachunku. Audycja, którą przedstawiam pozwoli ci znaleźć odpowiedzi na różne pytania, a w tym na najbardziej interesujące, czyli dlaczego traderzy tracą swoje pieniądze.

Główne tematy jakie podejmuje audycja:

- Dlaczego rachunki nie wytrzymują
- Psychologia tradingu
- Pierwszy i trzy kolejne kroki do sukcesu
- Problematyka strat
- Oszacowanie obsunięcia kapitału
- Konkretny przykład obliczania ryzyka
- Omówienie wskaźnika bankructwa
- Określenie istotnej liczby transakcji
- Obiektywne wnioski

Zapraszam więc do odsłuchania podcastu.

Zobacz także:

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 1591