Skip to main content

Prowizja na platformie cTrader

Wiele osób najzwyczajniej nie rozumie tego, że na platformie cTrader brokerzy zupełnie inaczej obliczają prowizję niż to ma miejsce na platformach MT4/5.  Pomyślałem sobie, że warto nieco wyjaśnić w jaki sposób dokonuje się tych kalkulacji. W tym przypadku ustalenie prowizji odbywa się całkowicie odmiennie. I tak w IC Markets standardowa prowizja wynosi 3 USD za 100K w jedną stronę, natomiast po uwzględnieniu rabatu jest to już 2.5 USD za 100K, czyli 5.00 USD w dwie strony. Tutaj pragnę zauważyć, że nie każdy IB jest wstanie oferować rabat od konta cTrader. Możliwość ta jest dostępna jedynie dla wąskiego grona osób wliczając w to Mnie. Jeśli więc komuś zależy na obniżeniu prowizji to zapraszam do kontaktu w sprawie rabatu. Przejdźmy jednak do szczegułów, bo sprawa dotyczy praktycznie wszystkich brokerów oferujacych handel za pomocą platformy cTrader. 

O co dokładnie chodzi?

Proszę tutaj zwrócić uwagę na parę walutową w jakiej zawierane są transakcje. I tak podczas handlu na platformie cTrader zawieramy transakcje oparte o wolumen waluty bazowej danej pary walutowej, a nie konta jak to ma miejsce podczas zawierania transakcji na platformie MT4/5. To bardzo ważna informacja ponieważ pominięcie jej prowadzi do wielu nieporozumień. Można sobie to oczywiście bardzo łatwo sprawdzić. Otóż przy górnej belce wykresu znajdują się dwa klawisze w których pokazuje się aktualna cena. Jak najedziemy na nie myszką to rozwijają się opcje Sell i Buy, a pomiędzy nimi możemy wybrać wolumen i walutę jaką chcemy zagrać. Jeśli będzie to np. para USD/CAD to wolumenem bazowym będzie dolar amerykański czyli pierwszy symbol w nazwie pary walutowej. Jeśli będzie to np. AUD/CAD to wolumenem bazowym jest dolar australijski. Tutaj uwaga!!! To właśnie ten wolumen jest przekonwertowany po cenie spot na walutę konta jakie posiadamy.

cTrader platform

Wyjaśnijmy sobie to prościej. W przypadku pary NZD/USD waluta bazową będzie to 100K NZD, w przypadku EUR/USD waluta bazową będzie 100K euro, z kolei w przypadku AUD/USD waluta bazową będzie 100K AUD itd. Aby więc sprawdzić swój rabat najlepiej zwrócić uwagę jak ta prowizja naliczana jest na parze walutowej gdzie walutą bazową jest nie EUR czy NZD lub cokolwiek innego, ale właśnie USD. Jeśli więc mówimy o prowizji 5.00 USD to odnosić to należy właśnie do waluty bazowej USD, a nie waluty kwotowanej. Właściwym instrumentem do takiej kontroli może być np. USD/CAD. Jesli więc wyświetlana prowizja wynosi 5.00 USD, wówczas możemy mieć pewność że nasz rachunek został włączony do grupy uznanej rabatem.

Wszystko odnosi się do wartości bazowej pary walutowej

I znowu uwaga!!! Nie oznacza to wcale, że np. para walutowa EUR/USD będzie obciążona kwotą 5,00 USD. I tak i nie.....! Może więcej, a może mniej...! Musimy tutaj wziąć pod uwagę, że 100K USD to inna wartość aniżeli 100K EUR. Transakcja będzie uznana rabatem, ale dostosowanym odpowiednio do wartości pary bazowej waluty którą handlujemy wg. aktualnego kursu. To właśnie z tym ludzie mają olbrzymi problem, a niestety jest to bardzo istotna różnica i zarazem podstawowa informacja dla osób chcących korzystać z platformy cTrader. Jeśli ktoś tego nie rozumie to nie powinien podejmować się handlu na tej platformie. Wpierw należy zadbać o odpowiednie przeszkolenie i dopiero potem podejmować właściwe decyzje!

Jeśli zatem mówimy o prowizji 5.00 USD to odnosimy się w ten sposób do waluty bazowej USD. Jeśli zawieramy transakcję na parze EUR/USD, to w tym przypadku wolumenem bazowym nie jest USD tylko EUR (pierwszy symbol w parze). A ponieważ 100K EUR przedstawia inną wartość niż 100K USD stąd prowizja ta będzie odpowiadać wartości odpowiedniej do wolumenu transakcji wartości bazowej. Warto zatem sobie najpierw porównać jak przedstawiają się prowizje na parach, gdzie walutą bazową jest przede wszystkim USD, następnie np. AUD, NZD oraz to jak przedstawia się tam wartość po przewalutowaniu. To powinno wyjaśnić wiele nieporozumień w tym zakresie.
Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 1363