Skip to main content

Elder Alexander - Zawód Inwestor giełdowy

Elder Aleksander - Zawód inwestor giełdowy

W swojej recenzji nie chciałbym powielać i przytaczać słów z co drugiej biblioteki inwestora, która możemy znaleźć w internecie. Chciałbym napisać o swoich uczuciach świeżo po przeczytaniu książki. Autorem książki jest znany psychiatra i trader giełdowy. Połączenie tych dwóch fachów dało Elderowi bardzo dobre podwaliny do inwestycji. Książka w dużej mierze opisuje aspekt psychologiczny, czego mogliśmy się spodziewać z racji wykonywanego zawodu. Autor stosuje bardzo ciekawe porównanie tradera giełdowego do anonimowego alkoholika i tym sposobem pokazuje bardzo dosadnie że łączą ich te same problemy. Alkoholik, rzecz jasna ma problem z alkoholem a trader ze stratami. Zamieniając słowo alkohol na stratę, trader staje się anonimowym przegrywającym który podobnymi sposobami radzi sobie ze stratami tak jak alkoholik z piciem. Bardzo nietypowe ale trafne porównanie.

Książka Eldera „Zawód inwestor giełdowy", zawiera dużą dawkę psychologii inwestycji oraz zachowania tłumu, ale nie tylko. Elder porusza temat już zapoczątkowany przez Murphyego, czyli analizę techniczna rynków finansowych. W bardzo przystępny sposób i w łatwym języku opisuje jak tworzą się najbardziej znane i skuteczne formacje cenowe. Jakie są powody ich powstania i jak powinniśmy inwestować w oparciu o nie. Analizę techniczna jak i psychologie inwestycji autor opisał w bardzo rozbudowany i ciekawy sposób. Niestety to co najważniejsze dla tradera czyli zarządzanie pieniądzem, autor potraktował bardzo ogólnikowo. Podane zostały jedynie podstawowe informacje, które oczywiście są bardzo przydatne i wartościowe, ale niewystarczające. Wg. mnie tak ważny aspekt inwestycji powinien zostać omówiony troszkę szerzej.

Omawiając skomputeryzowana analizę techniczna i tłumacząc wszystkie wskaźniki, książkę czytałem nieco "na siłę". Dwa nudne rozdziały, poniekąd przydatne a poniekąd zbędne obniżyły trochę moje notowania w stosunku do książki.

Podsumowując, pozycja Zawód inwestor giełdowy jest książką obowiązkową dla osób które dopiero co zaczynają swoją przygodę z giełdą i chcą poszerzyć swoja wiedzę na temat psychologi rynku oraz klasycznej analizy technicznej. "Mieszanka wybuchowa" zawodów jakie wykonywał autor daje nam bardzo praktyczne i przydatne spojrzenie na rynek, a przede wszystkim uczy podstawowych praw jakimi kieruje się cena.
 
Książka dostępna na stronie www.maklerska.pl >>
Autor: Michał Zabawa
  • Kliknięć: 2356