Skip to main content

Dobra passa

Jak mogłem być takim idiotą! Tak zaczyna się książka dziennikarza finansowego Jasona Zweiga pod tytułem „Twój mózg, twoje pieniądze”. Książka ta  dotyczy podejmowania decyzji inwestycyjnych pozbawionych błędów poznawczych. Jest to niezwykle odkrywcza pozycja, zwłaszcza dla osób ciekawskich, które chciały by nieco bardziej wniknąć w zagadnienia związane z neuroekonomią.

Abstrahując jednak o samej biologii człowieka, w książce możemy zapoznać się z całą gamą eksperymentów naukowych, które obnażają nasze błędy i słabości. Mało kto wie, że tak naprawdę ulegamy iluzjom i poprzez ten fakt sabotujemy własne transakcje.

Naukowcy zajmujący się psychologią przeprowadzili pewien interesujący eksperyment. Polegał on na tym, aby rzucać gołębiom jedzenie w tych samych odstępach czasu. Okazało się wówczas, że ptaki kręciły się nerwowo. Tuż przed pojawieniem się posiłku jeden z nich machał głową w górę i w dół, a inny przeskakiwał z jednej nogi na drugą. Po dziabnięciu pokarmu gołębie ponownie zaczęły zachowywać się w ten sposób jakby chciały wymusić kolejną porcję ziarna. Zachowywały się więc w tak jakby odprawiany przez nie rytuały był przyczyną pojawienia się pokarmu.

Podobnie zachowują się ludzie w kasynie. Człowiek, który chce wyrzucić dużą liczbę oczek, potrząsa kostką znacznie dłużej i rzuca nią mocniej, jak człowiek który potrzebuje mniejszej liczby oczek. Wtedy potrząsa krótko i rzuca kostką delikatniej. Robi to w tym celu aby wywołać jakiś związek przyczynowo skutkowy. Rzecz jasna nie ma to najmniejszego wpływu na liczbę wyrzuconych oczek.

Niemal tak samo zachowują się inwestorzy, którzy otworzą transakcje wg. określonego schematu i zarobią. Uważają wówczas że dana strategia jest dobra, a jak jest to 3 razy z rzędu to na pewno będzie źródłem ich sukcesów. W ten sposób ulegamy właśnie iluzji sukcesu za pomocą naszej interakcji z rynkiem.

Ze względu na poczucie kontroli jesteśmy skłonni wierzyć, że nasze wybory są lepsze, niż wybory dokonane przez innych traderów. Tak naprawdę wszystkie badania dowodzą, że jest to tylko iluzja umysłu ponieważ rynek jeśli ma iść w górę to pójdzie w górę, a jeśli ma iść w dół to pójdzie w dół bez względu na nasze decyzje inwestycyjne. Prawdopodobieństwo, że transakcja zakończy się sukcesem jest zawsze takie samo jak to, że zakończy się stratą.

To, że mamy dobro passę to tak naprawdę element szczęścia, ponieważ nasze transakcję są obecnie zgodne z kierunkiem rynku. Sukcesy związane z passą rozbudzają w nas przekonanie, że mamy kontrolę nad zjawiskami czysto losowymi. Jest to właśnie ten moment kiedy inwestorzy padają ofiarą przewidywania przyszłości i zazwyczaj wtedy tajemny schemat zawodzi prowadząc do utraty pieniędzy.

Okazuje się bowiem, że wygrana wpływa na człowieka podobnie jak substancja odurzająca przez co w chwili odwrócenia się dobrej passy ludzie zaczynają podejmować chaotyczne oraz impulsywne decyzje finansowe.

Ten i wiele innych błędów poznawczych poznamy własnie w książce - Twój mózg, twoje pieniądze. Autor opisuje mnóstwo badań psychologicznych oraz wskazuje, które części mózgu sa odpowiedzialne za konkretne wrażenia. Ze względu na swój specjalistyczny charakter książkę nie sposób przeczytać za jednym zamachem. Jest to raczej lektura do której często się wraca, aby zrewidować swoje założenia.

Książka dostępna w ksiegarni maklerska.pl

Kup książkę

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 1554