Skip to main content

Wewnętrzna równowaga

Znając zatem realia, spytajmy samych siebie i zastanówmy się, czy możemy uznać, że skalping jest w stanie przełamać nasze słabości i wydźwignąć nas na wyższy poziom inwestowania? Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy dopóki sami nie spróbujemy. Nigdy nie ma gwarancji, że tego rodzaju system inwestycyjny spełni nasze marzenia o rynku jako sposobie na życie. Na pewno istnieje prawdopodobieństwo, że zrobimy jakiś krok na przód i o ten krok będziemy bliżej sukcesu. Zwłaszcza jeżeli jesteśmy niecierpliwi i mamy potrzebę zawierania większej ilości transakcji, to z pewnością znajdziemy w skalpingu odpowiedź na własne potrzeby.

Nie należy jednak traktować skalpingu jako jedynego źródła dochodu, zwłaszcza w przypadku osób początkujących. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na etacie to nie powinniśmy się zwalniać z pracy, tylko dlatego że złapaliśmy pana Boga za nogi. Takie mylne wyobrażenia o skalpowaniu niejednokrotnie są przyczyną wielu tragedii rodzinnych. Nie tak należy podchodzić do skalpingu. Najpierw trzeba opanować podstawy analizy klasycznej i umieć utrzymać się na rynku, a dopiero wtedy można myśleć o dodatkowym stylu inwestowania.

Skalping jak najbardziej jest doskonałym uzupełnieniem inwestycji długoterminowych. Podczas gdy pozycje longtermowe pracują dla nas w dłuższym okresie czasu, skalping pozwala zdobyć środki na bieżące wydatki - przynajmniej takie są założenia. Jeżeli zatem ktoś już skutecznie inwestuje, a system którym się posługuje przynosi mu wymierne korzyści, to także nie powinien z niego rezygnować. Skalping należy traktować jako coś co pozwoli zbalansować nasze potrzeby, nasze słabości i wykorzystać je do celów zarobkowych. To co w innych formach inwestycji działa na naszą niekorzyść, tutaj może być wykorzystane z pożytkiem nie tylko dla naszego portfela, ale także dla nas samych, ponieważ takie wykorzystanie skalpingu pozwala uzyskać wewnętrzną równowagę a przez to pchnąć nas do przodu we własnym rozwoju osobistym.

Jesli więc odpowiednio podejdziemy do skalpingu, to takie cechy jak niecierpliwość czy przymus otwierania pozycji możemy w pełni zaspokoić, co w efekcie pozwoli nam na lepsze podejmowanie decyzji podczas zawierania transakcji długoterminowych. Żartobliwie można powiedzieć, że skalping daje możliwość wyszalenia się, aczkolwiek zdaję sobie sprawę że jest to pewnego rodzaju nadużyciem. Skalping nie jest czymś błahym, lecz tak samo poważnym stylem inwestycji jak daytrading czy longterm. To, że niejednokrotnie pozwala na upust niektórych emocji, wcale nie czyni go czymś gorszym lecz bogatszym. Skalping charakteryzuje się po prostu innym stylem zawierania transakcji, gdzie także należy z powagą i szacunkiem podchodzić do tego co na rynku robimy.

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 960