Skip to main content

Eliminacja stresu

Przewagą systemów skalpujących jest tutaj nie tylko duża ilość sygnałów transakcyjnych pozwalających wybrednie wybierać te najlepsze, ale także krótki czas ekspozycji na ryzyko co w sposób oczywisty eliminuje napięcie nerwowe jakie towarzyszy innym systemom inwestycyjnym. Co prawda trading skalpera podzielony jest na sesje tradingowe i wcale nie oznacza to, że tak sesja może zakończyć się sukcesem już po kilku minutach inwestycji. Ale także nie prawdą jest, że skalper musi zawierać mnóstwo transakcji dziennie.

Właściwie to są pewne korporacje Prop Tradingowe, gdzie dokonuje się takich transakcji nawet kilkaset w ciągu godziny, ale jest to zupełnie inna forma działalności. Tam podstawowym zajęciem osoby skalpującej jest dostarczanie płynności na rynek i głównie za to otrzymuje wynagrodzenie. W przypadku skalpera o którym mówimy, głównym zadaniem jest wyrabianie z góry założonych targetów. Wyrobienie takiego targetu w zasadzie kończy dzień sukcesem nawet jeżeli to nastąpi po kilku minutach.

W skalpingu nie chodzi o wyciąganie z rynku nie wiadomo jak wielkiej ilości pipsów. Rynek to miejsce pracy, a nie konkurs czy wyścig w celu uzyskania nagrody, którą i tak zdobywają tylko nieliczni. Skalper ma realnie określony cel, którego osiągnięcie nie stanowi większego problemu. Oczywiście jest to uzależnione od tego, że wie co się robi. Poukładany trading, potrafi być naprawdę efektywny, zwłaszcza że przedkłada się na regularne zyski.

A zatem skalper realizuje swoje targety małymi kroczkami, ale za to z dużą skutecznością i proporcjonalnie do tego niskim ryzykiem oraz stresem. Pozwala mu to budować kapitał nie tylko sukcesywnie, ale co najważniejsze przewidywalne. Kwestia targetów, która zazwyczaj jest pomijana przez wielu traderów, w skalpingu nabiera istotnego znaczenia. Nie chodzi tutaj o stawianie zleceń typu "Profit target" ale specjalnie wyznaczone dzienne cele jakie skalper realizuje każdego dnia. W pewnych przypadkach mogą to być konkretne kwoty jakie dziennie należy zarobić lub z góry ustalona ilość pipsów. Realizacja takich targetów, nie tylko zabezpiecza skalpera przed ryzykiem overtradingu, ale także pozwala systematycznie budować kapitał, który z dużym prawdopodobieństwem może zostać wyliczony w stały dochód Tradera. Po wyrobieniu określonego w danym dniu pułapu uznaje się dzień za zakończony sukcesem co jednoznacznie oznacza koniec pracy.

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 1110