Skip to main content

Konsekwencja

Na niskich interwałach czasowych występuje wystarczająca ilość sygnałów, ażeby móc nie tylko wybierać te najlepsze, ale także przechylić na swoją korzyść sumę zysków i strat. W tym celu wystarczy zawierać transakcje w sposób konsekwentny, oraz bezwzględnie ciąć straty. Po wykonaniu co najmniej kilkudziesięciu wejść i wyjść, będzie można swój handel z powodzeniem wymodelować. Tak naprawdę, jeżeli tylko konsekwentnie reagujemy na zachowanie ceny, to wystarczy zaledwie 30% skuteczności, ażeby nasz trading przynosił efekty. Zasada jest prosta – ciąć straty, a pozwolić zyskom rosnąć tak długo, jak długo pozwala nam na to aktualna cena.

Bardzo ważną cechą konsekwentnego skalpingu jest także handlowanie jednej dowolnej pary walutowej. Niedopuszczalnym jest skakanie od waloru do waloru po każdej stratnej bądź zyskownej transakcji. W ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo uchwycenia momentum, które potrafi pojawić się w najmniej oczekiwanej chwili. Należy zatem wybrać sobie jeden instrument i ściśle się go trzymać w obrębie danej sesji skalpingowej. Dopiero kolejną sesje możemy otwierać na innej parze walutowej.

Musimy sobie zdać sprawę, że podczas sesji skalpingowej przeprowadza się pewną ilość transakcji, na które składają się zarówno pozycje stratne, jak i zyskowne. Dopiero suma zysków i strat po zakończeniu sesji mówi nam jaki jest aktualny wynik, który można zaksięgować. Straty, tak samo jak zyski są naturalnym elementem tradingu. Jeżeli zyski przewyższają straty, wówczas taka sesja zakończyła się sukcesem.

Rzecz jasna nie nastawiajmy się na to, że będziemy zawierać kilkadziesiąt transakcji dziennie. Absolutnie nie! Przed tego rodzaju tradingiem jak najbardziej przestrzegam. Zadaniem skalpera jest zarobienie dziennie koreślonej kwoty pipsów lub wyznaczonej kwoty pieniędzy. Jeśli uda nam się wyrobić ustalony target w ciągu kilku minut to zamykamy platformę i cieszymy się sukcesem. Nie zawsze jednak uda nam się zrealizowac target w tak szybkim czasie. Niejednokrotnie będzie tak, że zanim usyskamy nasz pułap zysku będziemy musieli wykonać kilka do kilkunastu transakcji, z czego suma zysków i strat da nam pożądany wynik. W momencie uzyskania targetu należy więc konsekwentnie zakonczyć trading.

Jeśli pomimo tego nie udało nam się zarobić spodziewanej ilości pipsów to w momencie upłyniecia ustalonego czasu pozostawiamy wszystko w takim stanie w jakim jest. Musimy sobie uswiadomić, że każda strategia nie działa wiecznie i każde momentum na rynku ma swój nieuchronny koniec. Jeśli więc w danym dniu ponieślismy stratę, najwyraźniej panują niesprzyjające warunki na rynku i kopanie się z koniem przyniesie więcej szkody niż pożytku. W takich sytuacjach należy odczekać do kolejnej sesji skalpingowej i nie przejmować się dniem poprzednim. Jesli nie potrafimy zaakceptować straty to nie jestesmy gotowi na jakikolwiek trading, bez względu na styl i formę zawierania transakcji.

Autor: Kaniewski Dariusz
  • Kliknięć: 830