Skip to main content

Momentum ceny

Pomimo tego, że określenie trendu jest przedmiotem większości strategii, w skalpingu istnieje nieco odmienne podejście do tej kwestii. Podczas gdy w daytradingu istotną rolę odgrywa analiza techniczna, makroekonomiczna itd. Przedmiotem skalpera jest trading czysto spekulacyjny. W tym celu zaleca się, ażeby skalper mógł obserwować przynajmniej trend główny, swingi danego trendu a co za tym idzie konkretne momentum, gdzie zawierane są transakcje.

Skalper nie handluje w oparciu o pewną określona wizje rynku, tylko o cenę. Podczas gdy wielu traderów próbuje przerzucić na wykres swoje najdziwniejsze życzenia, skalper skupia się na czytaniu wykresu taskim jakim w danej chwili go widzimy. Polega to w głównej mierze na byciu tutaj i teraz, oraz obserwacji nie tylko poziomów otwarcia i zamknięcia się świecy, słupka barowego czy innej formy prezentacji ceny ale także nieco szerszej perspektywy rynku.

Powinniśmy zrozumieć, że inaczej handluje się trendy, inaczej swingi a jeszcze inaczej zbocza momentum. W rzeczywistości czym innym jest trend ceny, a czym innym trend momentum. Zobrazować to możemy w bardzo prosty sposób. Jeżeli np. na wykresie D1 mamy trend wzrostowy, to na niższej ramie czasowej niekoniecznie musi obowiązywać momentum wzrostowe. Równie dobrze cena w dłuższym okresie może rosnąć, natomiast momentum może być spadkowe trwające cały dzień. Jakby mało tego było momentum to nie ma żadnego wpływu na zmianę bieżącego trendu. Z podobną sytuacją mamy właśnie do czynienia na poniższym wykresie.

trend Up Momentum down D1b

Nieznajomość tej zależności jest bardzo częstą przyczyną strat inwestorów. Dowodzi to także że analiza trendu ceny jest nie tylko wtórna do ustalenia obowiązującego momentum, ale także trend momentum i trend ceny potrafi iść całkowicie w odmiennym kierunku. A zatem bez względu na to jaką grasz metodą inwestycyjną, bez względu na to jak radzisz sobie z ustaleniem bieżącego trendu na rynku, jeżeli nie masz po swojej stronie momentum możesz liczyć tylko na szczęście. Moim zadaniem skalping jest właśnie tym stylem inwestycyjnym który działa wyłacznie wtedy kiedy ma za sobą momentum ceny a jeszcze lepiej kiedy trend i momentum skierowane sa w tym samym kierunku.Dopiero wówczas istnieje możliwoscść zawierania transakcji z wysokim prawdopodbieństwem sukcesu.

trend Up Momentum up M1b

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 288