Skip to main content

Warunki handlowe

liczby1

Część druga - organizacja tradingu

Warunki handlowe w skalpingu odgrywają niebywałe znaczenie. Ktoś kto zamierza profesjonalnie zająć się tego typu inwestycją musi zadbać o to ażeby koszty transakcji były jak najmniejsze. Ze względu na niskie spready, najbardziej preferowaną parą walutową przez skalperów jest EUR/USD oraz USD/JPY. W obecnej chwili coraz więcej Brokerów na tych dwóch parach oferuje spread rzędu jednego pipsa. Niemniej należy zadbać o to ażeby koszty transakcji były jeszcze mniejsze, co przy odrobinie wysiłku w celu wyrobienia sobie rozeznania na rynku jest możliwe. Istnieją Brokerzy typu ECN, którzy oferują dostęp do rynku międzybankowego, gdzie kwotowania dostarczane są po najniższych możliwych cenach, ponieważ pochodzą bezpośrednio od dostawców płynności.

W takich warunkach spready na głównych parach walutowych są w zasadzie zerowe. Dotyczy to przede wszystkim sesji Londyńskiej oraz Nowojorskiej. Po opłaceniu prowizji, cały koszt transakcji zamyka się poniżej jednego pipsa. Dla skalpera każdy ułamek jest tutaj niezmiernie istotny, ponieważ wpływa bezpośrednio na przyrost portfela. Nie można dopuścić do takiej sytuacji, ażeby cały zysk z transakcji został zainkasowany przez naszego Brokera. Nawet jeżeli po wykonaniu 50 transakcji jesteśmy 50 pips do przodu, ale koszty transakcji sprawiają, że wychodzimy na zero, to taka gra mija się z celem. Dlatego też każdy skalper zapewnia sobie zaplecze u takiego brokera który sprzyja tego rodzaju inwestycjom i zapewnia minimalne koszty transakcji.

Istotnym czynnikiem który wpływa także na warunki handlu w skalpingu, jest ustawiony przez brokera limit odległości zlecenia zabezpieczającego od ceny. Jeżeli nasz broker stosuje tego rodzaju limity, praktycznie nie ma mowy o efektywnym skalpingu. Co prawda, skalping w takich realiach jest możliwy, ale ryzyko na jakie wystawiony jest skalper sprawia że ten styl inwestycji staje się nieopłacalny. Musimy zatem zadbać o to, ażeby limit odległości zlecenia zabezpieczającego od ceny posiadał jak najniższą wartość, albo był całkowicie zniesiony. Skalper podczas swojej sesji tradingowej niejednokrotnie jest zmuszony zacieśnić stopa w odległości nawet 0,5 pipsa od ceny.

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 942