Skip to main content

Trik wolumenowy

Trik wolumenowy polega w główne mierze na umiejętnym wykorzystaniu dźwigni jaką charakteryzują się rynki lewarowane. Dzięki możliwościom jakie daje stosowanie tej metody możemy cieszyć się profitem, jednocześnie ograniczając czas trwania transakcji do niezbędnego minimum. W tym przypadku, im krócej skalper jest na rynku, tym większą może osiągnąć precyzję transakcji, oraz prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Dlatego też cechą wyróżniająca tę metodę jest uzyskiwanie wysokiej skuteczności przy minimalnym ryzyku, krótkim czasie ekspozycji, oraz wysokim wolumenie transakcji.

Sama metoda sprowadza się do zawierania transakcji na słupkach/świecach o niskim zakresie rozpiętości zwanych spinning top candlestick. Są to zazwyczaj świece wyczerpania przedstawiające wygaszanie impulsów. Jeżeli takie maleńkie świeczki pojawią się w obszarze decyzyjnym skalpera, wówczas są one wymarzoną okazją inwestycyjną. Wejście na rynek w takim momencie pozwala skalperowi zawieranie błyskawicznych transakcji trwających zaledwie klika minut.

Jednakże siła triku nie leży w samym patternie, tylko relacji wolumenu transakcji do ryzyka. Dzięki trikowi wolumenowemu można z powodzeniem uzyskać taki sam profit, który wymaga kilku a nawet kilkunastu godzin czekania podczas uprawiania daytradingu. Wynika to stąd, że minimalizując ryzyko, geometrycznie do niego windujemy wolumen transakcji, a tym samym możemy ograniczyć czas ekspozycji do kilku minut. Z jednej strony daje nam to szybkie zyski, a z drugiej pozwala budować przewagę na rynku w sposób bezpieczny, bez niepotrzebnego narażania kapitału. Jest to dosłownie odwrotność trend-followingu.

Trik wolumenowy

Ażeby jednak wykorzystać tą metodę, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego narzędzia umożliwiającego automatyczne składanie zleceń. Przydatne jest tutaj Forexcity EA (expert advisor) automatycznie dobierające wszystkie parametry zlecenia za pomocą jednego kliknięcie. Ręczne składanie zleceń z wykorzystaniem triku wolumenowego na niskich interwałach jest praktycznie niewykonalne. Zanim manualnie przeliczymy odpowiednią wielkość transakcji cena nam zwyczajnie ucieknie i będziemy musieli odczekać na kolejną okazje.

Podczas stosowania tej metody należy mieć na uwadze wysokość zabezpieczenia jakie pobiera każdy broker od otwartej pozycji. Czym większy wolumen pozycji, tym większe zabezpieczenie zostanie pobrane z naszego rachunku. I chociaż w momencie zaksięgowania profitu zabezpieczenie to jest zwalniane to jednak przy jednoczesnym otwarciu kilku pozycji, zbyt duży wolumen w czasie trwania transakcji może spowodować czasowy brak środków na koncie, przez co nasza transakcja zostanie zamknięta z automatu. Ażeby zapobiec tego rodzaju przypadkom należy obniżyć ryzyko nawet do 0,5% naszego depozytu, a może nawet niżej.

Więcej na temat samej metody, odpowiednich narzędzi do wykorzystania można dowiedzieć się na naszym forum pod adresem www.forum.strader.pl Tam można uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania w tym zakresie, bezpośrednio od osób które stosują na co dzień tą metodę w swoim tradingu.

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 4308