Skip to main content

Grid trading

Przejrzałem wiele stron internetowych w celu sprawdzenia definicji gridu i żadna z nich tak naprawdę nie daje wyczerpującego wyjaśnienia z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Wszędzie spotkamy się z opisem hipotetycznej siatki zleceń i jakąś forma uśredniania ceny, co w zasadzie przypomina kurs obsługi koparki przez gospodynię domową. Nie mam tutaj niczego złego na myśli, bardziej chodzi mi o to, że w dziedzinie gridu najwięcej mają do powiedzenia osoby, które niekoniecznie się na tym znają.
 
Oczywiście to prawda, że grid to inaczej handel sieciowy. Jednak, aby poprawnie zrozumieć grid, musimy wyobrazić sobie, że siatka ta służy w zastępstwie stop lossa. Ale to nie wszystko, bowiem inną formą gridu jest zastąpienie klasycznego TP piramidowaniem. Jest to zatem gridu po stronie zysku. Obie metody można mieszać na rozmaite sposoby.
 
Jednak nawiązując do gridu po stronie straty należy zaznaczyć, że grid nie jest chęcią odkucia się na rynku! Wręcz przeciwnie, zamiast bezmyślnego oddawania pieniędzy brokerowi lub grubasom wymyślono mechanizm odzyskiwania straty za pomocą zleceń opartych o klucz martyngałowy. Jest to zatem celowa i dokładnie przemyślana strategia zarządzania transakcją.
 
Wyobraźcie to sobie tak, że otwieracie transakcję na buy i cena idzie w waszym kierunku i wybija TP. Cieszysz się wtedy zyskowną transakcją i nie było potrzeby używania mechanizmu odzyskiwania straty. W tym przypadku trading przebiega jak zwykle.
 
Teraz wyobraź sobie przeciwny scenariusz. Otwierasz transakcje na buy i cena zmierza w przeciwnym kierunku do otwartej transakcji. W klasycznym przypadku ustawiasz Sla i oddajesz kasę za frajer rynkowi. Jest to zatem zwyczajny trading, gdzie 90% inwestorów traci na rynku.
 
Tymczasem w przypadku strategii gridowej uruchamiany jest jednak mechanizm odzyskiwania straty za pomocą siatki zleceń wspomagających. Trader lub robot otwiera transakcję na innych poziomach nie po to aby otworzyć kolejną transakcję z rzędu, tylko po to aby wykorzystując dźwignie finansową oraz falową naturę rynku i odzyskać stratę z poprzedzającej transakcji.
 
Average TP2
 
Tutaj cały proces od pierwszej transakcji, aż do jej odzyskania, należy traktować jako jeden trejd. Nawet jeśli na odzyskanie straty składa się wielu transakcji odzyskujących, to jest to cały czas jedna podstawowa transakcja. Inne transakcje wspomagają jedynie realizację pierwotnie założonego celu, którym jest zysk. Przewaga tego systemu polega na tym, że odzyskanie i zysk jest wtedy po średniej cenie (Average Take Profit) z tych wszystkich transakcji.
 
Jednym słowem w miejsce klasycznego Sla wstawiony jest system odzyskiwania straty. Tutaj możesz mi wierzyć lub nie, ale jestem pewien, że jeśli skorzystasz z takiego systemu odzyskiwania zamiast ustawiania standardowego zlecenia zabezpieczającego, szybko zauważysz rezultaty. Innymi słowy przestan tracić i zacznij wygrywać (gra słów Stop Loss i Start
Winning!).
  
Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 805