Skip to main content

Bezpieczeńswo środków w IC Markets SC

W związku ostanią falą zaostrzenia regulacji w Europie oraz Australii, popularny broker ECN/STP IC Markets został zmuszony do świadczenia swoich usług zgodnie z prawem poszczegulnych jurysdykcji. Transformacja firmy dokonała się w kierunku rozwoju globalnej instytucji finasowej, która stała się grupą trzech odziałów, a mianowicie IC Markets AU, IC Markets EU oraz IC Markets SC. Na stronie firmy widnieje jeszcze czwarty, mniej znany oddział IC Markets BS na Bahamach o którym jeszcze niewiele wiadomo. Innymi słowy obecnie broker stanowi grupę firm świadczących usługi w zakresie wymiany kontraktów CFD dostosowanych do specyfiki prawnej poszczególnych regionów świata.

Ponieważ nie wszędzie regulacje są takie same, pojawiają się uzasadnione pytania o bezpieczeństwo naszych srodków finasowych. W przypadku regulacji australijskich oraz europejskich sprawa bezpieczeństwa jest praktycznie jasna, ponieważ została ona określona prawem przez regulatora. Tymczasem w przypadku nadzoru FSA na Seszelach pojawiły się pewne wątpliwości. Najwyraźniej egzotyka wielu krajów wzbudza poczucie niepewności, zwłaszcza że jest ona podsycana przez konkurencję.

Z jednej strony rachunki offshore kuszą wysoką dźwignią finasową, to drugiej strony opinia jaka towarzyszy rajom podatkowym skutecznie nas zniechęca. Nic dziwnego, zwłaszcza, że dotychczas w opini publicznej krążyły tylko i wyłącznie negatywne historie związane z brokerami forex, którzy okazali się niewypłacalni bądź znikali z pieniedzmi swoich klientów. I rzeczywiście w wielu przypadkach taka sytuacja miała miejsce. Wszelkiej maści oszuści wykorzystali fakt luźniejszego prawa i dzieki rajom podatkowym opróżniali kieszenie swoich klientów. Fakt ten stał się narzędziem w rękach konkurencji, która bardzo często ostrzega przed firmami, które mają swoje siedziby na Seszelach, Wyspach Marszalla, Wyspach Dziewiczych, Republice Vanuatu itd.

W przypadku IC Markets sprawa wygląda jednak zupełniei naczej. Kiedy ESMA ograniczyła dźwignię finansową, początkowo klienci z obszaru europejskiego mogli nadal korzystać z usług pod nazdorem ASIC w Australii. Jednak z czasem regulator ten w porozumieniu z ESMA wymusił na instytucjach finasowych świadczenie usług dla klientów z Europy na podstawie regulacji ich macierzystej jurysdykcji. Ponieważ firma działała globalnie zdecydowano się na wyeksportowanie procesu rejestracji klientów z poza Australii do neutralnej jurysdykcji jaką jest FSA na Seszelach. Dzięki temu zostały zachowane wszystkie warunki handlowe dla klientów z obszaru europejskiego.

Z czasem jednak ASIC również w Australii wprowadziło interwencję produktową na wzór tej w Europie. Nie trudno się domyślić, że wtedy nastapiła druga fala migracji, tym razem rachunków AU na rachunki Offshore. W związku z transformacją jaka nastapiła na świecie pod względem regulacji, tamtejszy oddział IC Markets stał się punktem globalnym dla całej przyszłej działalności brokera. Przynajmniej obecnie strona Global IC Markets wydaje się pełnić taką funkcję.

Jeśli więc zdecydujemy się na skorzystanie z usług IC Markets Global (nazwa handlowa na Raw Capital Trading Ltd.) to dobrą informacja jest, że od 1 maja 2021 roku broker dodał ochronę środków swoich klientów. Ochrona ta obejmuje kwotę do 1,000,000 dolarów amerykańskich na każdego indywidualnego klienta. Zgodnie z polisą ubezpieczeniową ochroną zostało objete dostępne saldo oraz otwarte pozycje CFD klienta. Certfikat ubezpieczenia można znaleźć bezpośrednio na stronie Brokera w zakładce more/insurance.

Przejdź na stronę brokera >>

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 864